گزارش خبری از برگزاری جلسه خیریه دوشن

اولین جلسه خیریه دوشن، با همکاری خیریه کودکان ایران در خصوص ماساژ درمانی در تاریخ 23 تیرماه 99 به تدریس آقای دکتر سالاری و جلسه تکمیلی ماساژ درمانی در روز دوشنبه 30 تیرماه 99 برگزار شده است.

بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن، اغلب از دوران کودکی تا بزرگسالی با این بیماری همراه هستند و از آنجایی که درمان قطعی و مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، پزشک ها و متخصص ها روش هایی نظیر ماساژ درمانی، فیزیوتراپی، مصرف برخی داروها و مشاوره ها را برای کنترل و جلوگیری از شدت گرفتن علائم این بیماری، مناسب می دانند.

با عرض تشکر ویژه از جناب آقای دکتر سالاری که طی دو جلسه توضیحاتی را در مورد ماساژ درمانی و اهمیت این کار برای بیماران مبتلا به دوشن، بیان کرد و نکات بسیار مهمی را در جهت کاهش درد اندام های عضلانی این کودکان گفتند. آقای سالاری در مورد اهمیت ماساژ نیز توضیح داد که ماساژ به معنای ورزش غیر فعال است، یعنی بدون انجام فعالیت خاصی توسط کودک، به وسیله انجام ماساژ مواردی مانند خون رسانی، دفع مواد زائد و سایر موارد را به بدن کودک می رسانیم.

جلسه آموزشی ماساژ درمانی

چاکرا یعنی چرخه، یعنی مراکز انرژی که در حال چرخش است. هنگامی که حرکت بچه دچار اختلال می شود، یعنی این گردش انرژی به درستی در هفت تا مرکز انرژی که در بدن وجود دارد، انجام نمی شود و به عبارتی نامتعادل است که سبب می شود فرد دچار بی قراری شود.

آقای سالاری در رابطه با شروع ماساژ درمانی کودکان، بیان کرد که: « برای ماساژ از ناحیه زیر تاندون های آشیل (کف پا) شروع می کنیم،  اگر می خواهید در منزل پاهای کودک مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن را ماساژ دهید، بر اساس طب سنتی آسیای جنوب شرقی و چینی ها، پاهای آقایان و پسر بچه ها را از پای راست شروع کنید.

علت در این است که کانال های انرژی که در بدن انسان ها هست در خانم ها و آقایان از نظر فیزیولوژیکی فرق می کند، به این ترتیب که گردش انرژی از پای راست آقایان تا به سر حرکت کرده و برای خانم ها از پای چپ شروع شده و به فرق سر که می رسد، تمام می شود.

بنابراین ماساژ پای پسربچه ها و آقایان باید از پای راست شروع شود، تاندون پا تنها وسیله اتصال کف پا به استخوان ساق پا می باشد به همین علت از ماساژ آن ناحیه برای ماساژ شروع می کنیم، اگر بچه احساس قلقلک کرد یعنی اعصاب حسی پاهایش به خوبی کار می کند، اما در صورتی که نسبت به ماساژ و تماس دست با پاهایش احساس بی تفاوتی کرد، این موضوع نگران کننده است.»

ایشان مراحل صحیح ماساژ پا را به صورت عملی برای مادران و شرکت کننده هایی که کودکان مبتلا به دوشن در اطراف خود دارند، توضیح داد.

آموزش ماساژ پا

دکتر سالاری در رابطه با برای برقراری آرامش فرد، یکی از روش های موثر را فشار و ماساژ انگشت های پا بیان کرد، ماساژ کف پای انسان خواص درمانی دارد و از آنجایی که عملکرد بیشتر اعضای بدن به کف پا مربوط می شود، شما می توانید با ماساژ این ناحیه  فرد را به بهترین آرامش و ریلکسیشنی که نیاز دارد، برسانید.

همچنین اگر انگشت های پا را ده ثانیه به سمت بیرون و سپس به سمت داخل خم کنید، گویا که یک ماساژ کامل را انجام داده اید و با انجام صحیح آن می توانید سفتی عضلات پا را از بین ببرید.

آقای دکتر سالاری، شصت دقیقه را زمان کلی برای ماساژ بدن اعلام کرد که از کف پا تا عضلات گردن را شامل می شود. ایشان برای تکنیک ماساژ پشت ساق پا نیز بیان کرد: « در ابتدای کار از پماد رزماری که باعث کاهش درد می شود و روغن زیتون که تاثیر درمانی فوق العاده ای دارد و در دراز مدت نفوذ خوبی بر تاندون ها و عضلات دارد، حتما استفاده شود سپس با هر دو دست پای کودک را ماساژ دهید، اما توجه کنید که به پشت زانو به هیچ عنوان فشاری وارد نکنید زیرا ممکن است به پا آسیب بزند . برای ماساژ استخوان ران، در سمت مخالف آن بایستید ( یعنی عضلات پای راست را به سمت چپ بدن بکشید) »

آقای سالاری در رابطه با درد بدنی کودکان گفت که بیش از 70 درصد درد و التهاب فرزندتان با ماساژ درمانی خوب می شود، پس آن را جدی گرفته و در شبانه روز زمانی را به انجام آن اختصاص دهید.

نحوه انجام ماساژ پا

دکتر سالاری در مورد تاثیر ماساژ بر بدن کودکان توضیح داد: «ماده ضد درد که در بدن انسان ترشح می شود اندورفین نام دارد که اصلا نمی توان آن را در آزمایشگاه ها به صورت مصنوعی ساخت و ماده ای که تقریبا مشابه آن عمل می کند مورفین نام دارد که از آن برای کاهش درد، در عمل های جراحی استفاده می شود.

مورفین در اصل آسیب زننده و اعتیاد آور است و استفاده زیاد از آن آسیب های جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت و برای بدن انسان مضر است. شما با انجام ماساژ عضلات، به عملکرد بهتر اندورفین بدن کمک می کنید که در کاهش درد کودک تاثیر بسزایی خواهد داشت.»

برای ماساژ دادن بچه باید به نکاتی مانند روانشناسی کودکان، شناخت موقعیت و زمان مناسب برای شروع کار توجه کنید تا کودکتان با شما راه بیاید. شما می توانید با راهکار هایی مانند استفاده از پمادهای ضد درد، ماساژ درمانی را آغاز کنید تا مخالفتی نکند.

برای این که ماساژ نتیجه بهتری روی کودکان مبتلا به دوشن داشته باشد، باید فضا را برای شروع ماساژ آماده کنید، به عنوان مثال یک موسیقی بدون کلام همراه با سوختن عود در محیط، می تواند فضا را آماده برای ریلکسیشن و یک ماساژ موثر و مفید کند.

برای عضلات ناحیه لگن، باید علاوه بر ماساژ دست به صورت دورانی، به صورت عمودی نیز به عضلات فشار وارد کنید، دست ها تحت زاویه 45 درجه به صورت همزمان باید روی عضلات باسن فرد به این ترتیب که دست ده بار در جهت عقربه های ساعت، یک مکث و فشار دست به سمت داخل و ده بار در جهت عکس عقربه های ساعت حرکت کند.

ماساژ کودکان مبتلا به دیستروفی عضلانی

برای ناحیه کمر، روغن زیتون را به حالت موجی دو طرف ستون فقرات فرد پخش می کنید سپس توسط حرکت ورز یا دوایر متقاطع کودک را به آرامی ماساژ می دهید. با انجام حرکت سرسره از مهره هفت گردن تا روی استخوان خواجی کودک دست بکشید تا عضلات را از سفتی و درد خلاص کنید.

دست کودک را به حالت نود درجه بر روی کمرش قرار دهید، با مشاهده بیرون زدگی کتف از بدن، می توانید ماساژ دست را آغاز کنید که موجب می شود تمام خستگی ها و گرفتگی های کتف و سرشانه فرد از بین برود. سپس تمامی تکنیک هایی که بر روی کف پا به کار بردید را روی کف دست نیز انجام دهید.

همچنین قابل ذکر است، که علاوه بر نواحی که دچار درد عضانی هستند، ماساژ گوش ها (هرچند فرد دردی نداشته باشد) تاثیر بسزایی در آرامش و عملکرد کل بدن خواهد داشت.

ایشان در جلسه آموزش ماساژ درمانی با حضور اولیا کودکان مبتلا به دوشن، تکنیک هایی که موجب می شود درد کودکان نسبت به قبل با درصد چشمگیری، کاهش پیدا کند را بیان کرد. همچنین آقای سالاری توضیح داد که برای نتیجه گرفتن از عملیات ماساژ درمانی باید تمامی مراحلی که گفته شد تکرار و تداوم داشته باشد تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

مراحل انجام ماساژ کمر

اگر در اطرافیانتان کودکان مبتلا به بیماری دیستروفی عضلانی دوشن وجود دارند و با روند ماساژ درمانی بهبود یافته اند، برای کمک و حمایت از تمامی کودکان و بزرگسالانی که به این بیماری دچار شده اند و از نعمت حرکت و راه رفتن محروم مانده اند، می توانید به خیریه دوشن برای کمک به بیماران، مبلغی را در جهت بهبود سلامتی این کودکان واریز کنید.

همچنین با ذکر تشکر ویژه از همکاری خیریه کودکان ایران در خصوص ماساژ درمانی که توسط آقای دکتر سالاری تدریس شد، این جلسه به خوبی برگزار شد و با ارائه تمام نکات ماساژ درمانی به اتمام رسید.

لازم به ذکر است که فایل ویدئویی آموزش این جلسه برای تمام بیماران مبتلا به دوشن که عضو خیریه شده اند و بنا به هردلیلی نتوانستند حضور یابند، ارسال خواهد شد.